Abod minden bizonnyal az 1200-as években már létező település. Egy 1300-ban keletkezett oklevél említi először, Vyobud (Újabod) néven. A falut 1709-10-ben teljesen elpusztítja a pestis járvány. Mária Terézia ruszinokkal telepíti be a térséget, akik magukkal hozták a papjukat is, s így lesz Abod görög katolikus.
Egyesek 1700 körüli időkre teszik az abodi görög katolikus parókia (egyházközség) megalapítását. Ugyanők állítják, hogy a barokk templom már 1745 előtt állt a települést övező dombok egyikén a temetőben. Az idősebbek emlékezete szerint az első világháborúban elvitt harangok feliratán 1742 volt. Az 1982-es sematizmus szerint a templomot 1710-ben Kisboldogasszony tiszteletére szentelték és 1747-ben már mint omladozót említik.
A katolikus lexikon a paróchia létesítésének időpontját 1694-re teszi, ugyanakkor megerősíti az 1710-es templomszentelést. (Ezek az időpontok viszont már azt feltételezik, hogy a ruszinok az 1600-as évek utolsó évtizedeiben - egy "nagyobb" létszámú közösségként - már Abodon voltak.)
A templom kamarai (királyi kincstári) típusterv alapján készült. Műemlék jellegű. A homlokzat előtti tornya mellett rézsutos falak láthatóak. A szentély félköríves. A copf stílusú ikonosztázion (képállvány) a templommal együtt készülhetett el, Padits Péter munkája. A címünnepe (a templom búcsú napja): szeptember 8., Mária születése. A level - melybe a készítését az "abodi orosz gazdák" megrendelték -, a Nyíregyházi Orthodox Egyházművészeti gyűjteményben található. Az ikonosztázion képeit 1844-ben festette át Dobrovolszky Lajos képfestő.
A településen az "árpádkori" református templom mellett, - ami római katolikus templom volt, - van még egy kiskápolna, a Szent Anna kápolna, melyben a szendrői ferencesek látták el az itt élő, kisszámú latin rítusú híveket. Mára ez a görög katolikusok fennhatóságához kapcsolódik. Minden évben nagy esemény a kápolna búcsúja, mely a júliusi Anna naphoz legközelebb eső vasárnap tartattik meg.
Az egyházközségünk történelméről Terdik Szilveszter kutatásában megjelent az Adatok az abodi görög katolikus templom történetéhez című írás az Athanásiána 31. számába (2010), mely elérhető:
http://byzantinohungarica.hu/sites/default/files/terdik_abod.pdf (1-szer katt a linkre!)
|